Ako (Prečo) sa učiť cudzí jazyk?
Nadpis síce obsahuje otázku ako sa naučiť cudzí jazyk doma, ale najprv si posvietime na to, prečo je pre nás vôbec dôležité sa učiť cudzie jazyky. Ako prvú si rozoberieme túto otázku, potom sa budeme zaoberať tým, ako sa zlepšiť v cudzom jazyku. Myslím si, že dospelý človek, ktorý v roku 2021 počuje takúto, dnes už básnickú otázku, odpoveď pozná, tak teda tu je niekoľko slov pre mladšiu generáciu. Uč sa:
- aby si nebol barbarom. V starovekom Grécku boli kritériami vzdelanosti znalosť cudzieho jazyka, znalosť hry na hudobný nástroj, ovládanie športovej disciplíny.
- a získaj dobrú prácu, keď narastieš. Na mnohých pracoviskách je dokonca znalosť cudzieho jazyka dôležitejšia ako odbornosť. Na tú ťa zaučia ajn cvaj, ale naučiť sa cudzí jazyk chvíľku trvá.
- pre dobrý pocit v zahraničí, že hoci si mladý, nestratíš sa. Ani doslova, ani prenesene.
- pre možnosť blysnúť sa v cudzom jazyku a prekladať pre tých, ktorí sú menej zdatní ako ty.
- aby si vedela cudzí jazyk naučiť doma svoje deti, keď narastieš.
Toto bolo len niekoľko dôvodov, zoznam si priebežne dopĺňaj podľa vlastných skúseností.
Prečo sa učiť cudzí jazyk doma?
Mohol by som tu citovať mnoho klasikov svetovej politiky, literatúry, umenia, atď., ktorí hovoria, že dobre urobené je len to, čo si urobíš sám. A už aj vieme, prečo sa učiť cudzí jazyk doma. No a citovanie ani nie je potrebné, veď už si aj sám zistil, že keď si požiadal niekoho, aby ti odporučil učiteľa jazyka, advokáta, výrobcu klobás, lekára, atď., odporučená osoba často nebola podľa tvojho vkusu. Samozrejme, všetci menovaní odborníci sú nahraditeľní inými, ale najľahšie nahraditeľný z nich je učiteľ jazyka, lebo náhradou za neho budeš ty sám. Budeš sa učiť cudzí jazyk doma.
Nebude s tým žiadny problém, stačí premôcť (reálnu) pohodlnosť a (údajný) strach z neznámeho. Strach z neznámeho je v štúdiu jazyka slabý argument; toto nie je parašutizmus, bungee jumping alebo horolezectvo, tam je strach namieste, ale v učení sa vonkoncom nie. Treba len začať a nechať sa unášať pocitom radosti zo získavania vedomostí a najmä pocitom hrdosti na seba samého. Veď budeš robiť CELKOM SÁM DOMA niečo, na čo ostatní potrebujú celé roky učiteľov, lektorov, profesorov, školiteľov. Budeš sa učiť cudzí jazyk celkom sám, doma, bez pomoci, bez príkazov.
Mnoho žiakov hovorí, že učiť sa cudzí jazyk sami doma nedokážu, lebo sa nedokážu prinútiť. Nehovoria, že učivu nerozumejú alebo že učiť sa sám je nudné alebo neprirodzené alebo ťažké alebo únavné alebo akékoľvek inakšie, ale hovoria, že sa nedokážu PRINÚTIŤ k tomu, aby sa učili doma sami. Takže stačí premôcť lenivosť a problém je vyriešený: nepotrebujete ani extra veľký talent, ani peniaze, ani učiteľa, ani jazykovú školu, ani duševnú podporu – nič, len znalosť správnych postupov a vytrvalosť. Ten hlavný dôvod prečo sa učiť cudzí jazyk doma teda už poznáme, teraz si pozrime niekoľko ďalších. Ak si sa už presvedčil o tom, prečo je dôležité učiť sa cudzí jazyk, tak preskoč na nasledujúci odsek, kde detailne opisujem ako sa naučiť cudzí jazyk doma.
Prečo sa učiť cudzí jazyk doma – niekoľko ďalších dôvodov:
- Každý učiteľ má svoj štýl, ktorý ti nemusí vyhovovať.
- Každý žiak má svoj štýl, ktorý učiteľovi nemusí vyhovovať.
- Každá škola alebo trieda majú svoju atmosféru, ktorá ti nemusí vyhovovať.
- Do jazykovej školy alebo k učiteľovi treba väčšinou cestovať, sám k sebe domov cestovať nemusíš.
- Zvolíš si učebnicu, ktorá ti vyhovuje – toto je pri individuálnom štúdiu veľmi dôležité.
- Zvolíš si čas, ktorý ti vyhovuje.
- Zvolíš si tempo, ktoré ti vyhovuje – to sa v jazykovej škole urobiť väčšinou nedá.
- Učiť sa sám vyžaduje sebadisciplínu, vytrvalosť, pracovitosť – ak ich máš, je to dôvod na hrdosť.
- Nikomu neplatíš, za ušetrené peniaze si kúpiš menšie auto, nie ďalší nudný kurz.
- Nikomu nejdeš na nervy, ak ti niečo nejde – ani spolužiakom, ani učiteľom.
- Nikto a nič nejde na nervy tebe – ani pomalý spolužiak, ani ironický učiteľ, ani nudné metódy.
PREČO sa učiť doma teda už vieme. Ďalšie dôvody si môžeš dopĺňať takpovediac za pochodu na základe vlastných skúseností. Pozrime sa teraz na to, AKO sa učiť cudzí jazyk doma. Toto je akiste dôležitejšie.
Ako sa učiť doma FAQ (Frequently asked questions = Často kladené otázky)
Podľa možnosti každý deň, aj keď len 10-15 minút. Trikrát týždenne po 45 minút doma je ešte prijateľné, ale najlepšie je učiť sa neprestajne: doma, na autobuse, vlaku, ulici, všade.
Vyššie som to už trochu opísal, ale skús položiť otázku radšej tak, že koľko maximálne. Takže neuč sa príliš dlho, hodina-dve denne stačia, ale stačí aj menej, ale nie menej ako 10-15 minút.
Používaj jednoduchú, nie príliš farebnú učebnicu, podľa možnosťi nie zahraničnú, a nech je pre samoukov.
Tie lepšie áno. Je však faktom, že pokyny bývajú pomerne stručné, preto si o metodike prečítaj viac, napríklad knihu „Mučím sa sám, nič ma to nestojí“.
Počúvaj cudzí jazyk čo najviac, hoci aj pri umývaní riadu. Nemusíš hneď všetkému rozumieť, príde to časom.
Čítaj nahlas čo najviac, rozprávaj čo najviac tak, ako keby si odpovedal v škole. Napíš si aj dialógy, ktoré zahrá jedna osoba, teda ty.
V učebnici je kľúč k cvičeniam, podľa neho si opravíš chyby v pravopise a gramatike. Vo výslovnosti chyby robiť nebudeš, ak sa budeš výslovnosť učiť dôsledne od prvej chvíle – toto je mimoriadne dôležité. Rozprávanie ti pôjde, ak dodržíš to, čo píšem v odpovedi na predchádzajúcu otázku. Inak chybami sa príliš netráp, tie sa časom stratia.
Teraz už v hrubých črtách vieme, ako sa učiť doma a teda ako dosiahnuť istý stupeň znalosti. Pozrime si teraz, ako sa v tom, čo vieme, zlepšiť.
Ako sa zlepšiť v cudzom jazyku?
Zlepšenie je na Slovensku, ale nielen tu, bohužiaľ pomerne ťažké, pretože ak sa chcete zlepšiť, mnohí sa pravdepodobne budete musieť vrátiť celkom na začiatok. Keby ste náhodou nevedeli prečo, chyba nebude vo vás. Chyba je v tých, ktorí vás cudzí jazyk učili a robili to zle; samozrejme nie všetci to robili zle.
Mnohí sa teda budete musieť vrátiť na začiatok štúdia, začať robiť ešte raz všetko podľa metodických pokynov dobrej učebnice, pretože to, čo vaši zlí učitelia pokazili, treba prerobiť od základov. Napraviť bude treba najmä toto:
- Nedostali ste dobrú učebnicu – mimoriadne závažná chyba.
- Nedostali ste audio k učebnici – mimoriadne závažná chyba.
- Neukázali vám induktívnu metódu – mimoriadne závažná chyba.
- Nepovedali vám, že robte smelo chyby – mimoriadne závažná chyba.
- Nedrilovali s vami slová, vety, frázy – mimoriadne závažná chyba.
- Nepovedali vám, že ak neviete povedať po nemecky „netopier“, povedzte: „Draculova myš“ – mimoriadne závažná chyba.
- Nepovedali vám, že ak neviete povedať po anglicky „had“, vyjadrite to ináč – plazte sa, syčte, prehltnite myš – mimoriadne závažná chyba.
- Nezdôrazňovali vám do omrzenia, že opakovanie je matka múdrosti, opakovanie je matka múdrosti, opakovanie je matka múdrosti, opakovanie je matka múdrosti, opakovanie je matka múdrosti – mimoriadne závažná chyba.
Takže povedali sme si, čo robili učitelia zle. Toto je veľmi dôležité, lebo teraz už viete, čo máte robiť ináč, keď sa budete učiť sami doma. Keď sa vrátite na začiatok a budete robiť to, čo ste podľa metodiky robiť mali, zistíte, že s učiteľom ste nerobili ani toto, ani hento, ani tamto. To, čo niektorí vaši učitelia pokazili, musíte teraz napraviť vy SAMI DOMA. Teraz už ale aspoň viete, ako sa učiť doma, sám.
Ako sa zlepšiť, ak ste mali zlých učiteľov?
Pôvodný chatrný jazykový dom, ktorý ste postavili na základe inštrukcií vašich slabších učiteľov, zbúrajte. Najmä eliminujte zlú výslovnosť, ktorú ste získali nedrilovaním tej správnej. Vaša nová zlepšená výslovnosť vám dodá SEBAVEDOMIE.
Začnite stavať nový dom, s pevnými základmi. Do nových základov pôjde najmä
- už spomínaná dobrá výslovnosť
- sebavedomie
- odvaha gestikulovať– spočiatku to možno nejde ľahko, ale dá sa získať
- solídna, ale nie nutne veľká slovná zásoba
Až keď budú tie nové, teraz už PEVNÉ základy hotové, môžete pokračovať v stavbe postavením masívnych stien a ostatných častí domu. Bude tam:
- rozširovanie slovnej zásoby a drilovanie fráz
- následné precvičovanie sebavedomého rozprávania
- štúdium gramatiky – pozor, netreba ho preháňať, prax v rozprávaní je dôležitejšia
- dodržiavanie správnych stavebných, teda učebných postupov. Stavebným dozorom budeš teraz už ty sám, nie neschopný učiteľ.
- opakovanie, teda usilovná, vytrvalá práca.
Ako sa zlepšiť, ak ste mali dobrých učiteľov?
Vás bude menej. Vy chatrnú stavbu búrať nemusíte, lebo ste od začiatku postupovali správne, máte to teda ľahšie. Pokračujte v tom, čo ste robili doteraz, najmä však:
- veľa čítajte, počúvajte, píšte, rozprávajte – týmto sa zlepšíte v komunikácii
- veľa rozmýšľajte, anylyzujte slová, hľadajte súvislosti – týmto sa zlepší vaše logické myslenie
- štúdium gramatiky nepreháňajte, učte sa ju najmä zo živej reči – týmto sa zlepší vaša schopnosť rozprávať prirodzene, nie ako z učebnice
- príliš veľa nerozmýšľajte nad tým, či hovoríte všetko správne – ak vám rozumeli, to stačí. Časom sa chyby stratia samé od seba. Takto sa budete zlepšovať v plynulosti komunikácie, lebo „Übung macht den Meister.“
Dúfam, že vám tieto tipy aspoň trochu pomôžu. Veľa šťastia a vytrvalosti!
1 názor na “Ako sa naučiť cudzí jazyk doma”
Pingback: Ako sa rýchlo naučiť cudzí jazyk? | Intrastudent.com